16. märts

Ivar Paalmann, Tallinn. Osa purustatud hoonest Niguliste ja Harju tänava nurgal, TLM F 8444_123

Täna saabus Jollasesse 19 inimest, kes on pärit peamiselt Tallinnast. Nad on enamikus kõik lahkunud Tallinnast 13. märtsil, seega peale Tallinna pommitamist. Tulijate hulgas on Tallinna linna kauaaegne arhitekt [Herbert] Johanson abikaasaga ja mereväe reservkapten-leitnant Joh. Treiberg, tuntud Tallinna kodanik — mõlemad vanemad mehed. Nad siirduvad Rootsi. Tulijate hulgas oli ka üks noorem mees põlevkivitööstusest. Nende teated on järgmised: […]

Tallinna pommitamise kohta anti järgnevaid seletusi:

Tallinnas oli enne viimast pommitamist õhuhäire proov. Tehti üldine harjutus kõigile õhukaitse teenistuses seisvatele jõududele. Uus proovihäire pidi olema just pommitamise õhtul. Ametiasutuste teenijatele ja ametnikele oli see teada ja kui õhuhäire tuli, pidasid seda paljud proovihäireks. Ei mindud varjenditesse. See tõi palju segadust ja nõudis ka ohvreid. Nüüd on kõik häiresignaalid purunenud ja lähenevast hädaohust antakse edaspidi teada suurtükkide viie kogupauguga.

Vaevalt sai häire esimesed hääled teha, kui kukkusid juba pommid. Õhutõrje töötas nõrgalt, seda kinnitavad kõik ühest suust. Alul töötas flakk ja kui oli oma kontingent välja lastud, jäi õhutõrje hoopis vait. Teise rünnaku ajal kella 1/2 2 kuni k. 1/2 4 hommikul ei töötanud õhutõrje üldse enam. Nüüd alles said tulikahjud hoogu. Seni oli ainult üksikuid tulipesasid, nüüd hakkasid lõõmama kõik puumajade piirkonnad. Lennukid laskusid võrdlemisi madalale. Tulistati ka pardarelvadest. Kuigi pommid pilluti juhuslikult, katsuti ka mõnda eesmärki tabada. Õige tugevasti rünnati elektrijaama. Ümberringi oli hommikul 18 pommikraatrit ja üks pomm kukkus elektrijaama uue ja vana ehituse vahele. Jaam jäi terveks.

Voldemar Kures

„Mitmesuguseid kuuldusi liigub…“ Teateid olukorra kohta Eestis 1943–1945, 8. osa. Akadeemia, 9/2011


“16. märts” on saanud 0 vastust

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga