6.märts

Inimesed lahkumas oma varaga linnast 9. märtsi pommitamisele järgnenud päeval, foto Pikalt tänavalt. ERA.R-68.1.5.64

Isik, kellel on teenistuslikke asju Helsingis ajada ja kes laupäeval Tallinnast välja sõitis, tõi järgmisi andmeid. Ta on rahvuselt eestlane, on võrdlemisi hästi informeeritud ja hindab sündmusi teatud kriitikaga, nii et tema andmed on enam-vähem kontrollitud. Ta seletas: Sakslased tahavad tõsiselt evakueerida Tallinnat ja Tartut.

Kardetakse õhurünnakuid. Tegelikult on evakuatsiooni raske läbi viia, sest ei anta ronge ega autosid. Inimesed ise ei taha lahkuda, ütlevad: kui oleme kusagil maakolkas, kuidas meie siis mere äärde pääseme, kui tuleb päris põgenemine. Osa inimesi loodab ikka veel Soome ja Rootsi pääseda.

Miks linnadest ei taheta lahkuda, selleks on annud põhjusi Narva evakueerimine. Inimesed kardavad, et nende mahajäetud korterid rüüstatakse paljaks, nagu sündis Narvas. Narva elanike varandusi müüakse nüüd juba Tallinnas. Üks on kindel: kui tuleb evakueerimine, ükskõik kust kohast ja kui kaugele, tuleb inimestel loota ainult oma jalgadele. Sakslaste poolt ei anta tsiviilelanikele mingit abi veoabinõude näol.

Voldemar Kures

„Mitmesuguseid kuuldusi liigub…“ Teateid olukorra kohta Eestis 1943–1945, 8. osa. Akadeemia, 9/2011


“6.märts” on saanud 0 vastust

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga